Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Javier Prado Aránguiz, SS.CC. †

Deceased

Bishop Emeritus of Rancagua, Chile


Events

DateAgeEventTitle
8 Mar 1929Born
28 Mar 194819.0Temporary VowsMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
1 Apr 195122.0Perpetual VowsMember of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
19 Sep 195324.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Sacred Hearts of Jesus and Mary
9 Jul 198455.3AppointedBishop of Iquique, Chile
2 Sep 198455.4Ordained BishopBishop of Iquique, Chile
8 Sep 198455.5InstalledBishop of Iquique, Chile
28 Apr 198859.1AppointedAuxiliary Bishop of Valparaíso, Chile
16 Apr 199364.1AppointedBishop of Rancagua, Chile
10 Jun 199364.2InstalledBishop of Rancagua, Chile
23 Apr 200475.1RetiredBishop of Rancagua, Chile
23 Jun 202091.2DiedBishop Emeritus of Rancagua, Chile

MicroData Summary for Francisco Javier Prado Aránguiz (VIAF: 119145857105222922298)
Bishop Francisco Javier Prado Aránguiz SS.CC. (born , died ) Bishop Emeritus of Rancagua

EventPlace
Birth PlaceSantiago, Archdiocese of Santiago de Chile
Ordained PriestCathedral, Valparaiso, Diocese of Valparaíso
Death PlaceSantiago, Archdiocese of Santiago de Chile
Buried Place (Original)Crypt, Cathedral, Rancagua, Diocese of Rancagua

  • a priest for 66.7 years
  • a bishop for 35.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 127
  • vows/i/c1: CB, 10 Apr 2017
  • d: CB, 24 Jun 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 24 Jun 2020

Quantcast