Catholic-Hierarchy DC

Bishop Gaetano Mignani, C.M. †

Deceased

Bishop of Ji’an [Kian], China


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1882Born
190421.3ProfessedMember of Congregation of the Mission
19 Mar 190522.5Ordained PriestPriest of Congregation of the Mission
16 Jul 192845.8AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Kianfu, China
16 Jul 192845.8AppointedTitular Bishop of Cassandria
17 Feb 192946.4Ordained BishopTitular Bishop of Cassandria
15 Oct 193149.1SucceededVicar Apostolic of Kianfu, China
11 Apr 194663.6AppointedBishop of Ji’an [Kian], China
29 Jan 197390.4DiedBishop of Ji’an [Kian], China

MicroData Summary for Gaetano Mignani
Bishop Gaetano Mignani C.M. (born , died ) Bishop of Ji’an [Kian]

EventPlace
Birth PlacePiumazzo di Castelfranco, Archdiocese of Bologna, Italy
Ordained BishopKianfu, Vicariate Apostolic of Kianfu
Death PlaceRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 67.8 years
  • a bishop for 43.9 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1929, Number 12
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast