Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Mario Luis Bautista Maulión

Deceased

Archbishop Emeritus of Paraná, Argentina


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1934Born
11 Jun 196025.5Ordained PriestPriest of Rosario, Argentina
21 Mar 198651.2AppointedAuxiliary Bishop of Rosario, Argentina
21 Mar 198651.2AppointedTitular Bishop of Febiana
23 May 198651.4Ordained BishopTitular Bishop of Febiana
8 May 199560.4AppointedBishop of San Nicolás de los Arroyos, Argentina
9 Jul 199560.5InstalledBishop of San Nicolás de los Arroyos, Argentina
29 Apr 200368.4AppointedArchbishop of Paraná, Argentina
9 Jul 200368.5InstalledArchbishop of Paraná, Argentina
4 Nov 201075.9RetiredArchbishop of Paraná, Argentina
27 Sep 202085.8DiedArchbishop Emeritus of Paraná, Argentina

MicroData Summary for Mario Luis Bautista Maulión
Archbishop Mario Luis Bautista Maulión (born , died ) Archbishop Emeritus of Paraná

EventPlace
Birth PlaceCarcaraña
Ordained Bishopgymnase couvert, Rosario, Archdiocese of Rosario
Death PlaceRosario, Archdiocese of Rosario

  • a priest for 60.2 years
  • a bishop for 34.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 4 Nov 2010
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 106, Number 9,237
  • d: CB, 27 Sep 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast