Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ubaldo Calabresi

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Argentina

Titular Archbishop of Fundi


Events

DateAgeEventTitle
2 Jan 1925Born
27 Mar 194823.2Ordained PriestPriest of Sezze, Italy
3 Jul 196944.5AppointedTitular Archbishop of Fundi
3 Jul 196944.5AppointedApostolic Delegate to Sudan
3 Jul 196944.5AppointedApostolic Delegate to Red Sea Region
28 Sep 196944.7Ordained BishopTitular Archbishop of Fundi
29 Apr 197247.3AppointedApostolic Pro-Nuncio to Sudan
5 Jan 197853.0AppointedApostolic Nuncio to Venezuela
23 Jan 198156.0AppointedApostolic Nuncio to Argentina
4 Mar 200075.1RetiredApostolic Nuncio to Argentina
14 Jun 200479.4DiedApostolic Nuncio Emeritus to Argentina

MicroData Summary for Ubaldo Calabresi
Archbishop Ubaldo Calabresi (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Argentina

EventPlace
Birth PlaceSezze Romano, Italy
Ordained BishopMajor Seminary, Lateran, Roma, Diocese of Roma {Rome}, Italy

  • a priest for 56.2 years
  • a bishop for 34.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 9, Number 445
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 51, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast