Catholic-Hierarchy DC

Bishop Jean Larregain, M.E.P. †

Deceased

Vicar Apostolic of Yünnanfu, China

Titular Bishop of Arycanda


Events

DateAgeEventTitle
6 Jan 1888Born
190718.9ProfessedMember of La Société des Missions Etrangères
8 Mar 191325.1Ordained PriestPriest of La Société des Missions Etrangères
13 Jun 193951.4AppointedVicar Apostolic of Yünnanfu, China
13 Jun 193951.4AppointedTitular Bishop of Arycanda
29 Oct 193951.8Ordained BishopTitular Bishop of Arycanda
2 May 194254.3DiedVicar Apostolic of Yünnanfu, China

MicroData Summary for Jean Larregain
Bishop Jean Larregain M.E.P. (born , died ) Vicar Apostolic of Yünnanfu

EventPlace
Birth PlaceSaint-Pée-sur-Nivelle, Diocese of Bayonne, France
Ordained BishopRoma, Diocese of Roma {Rome}, Italy
Death PlaceYunnanfu, Vicariate Apostolic of Yünnanfu

  • a priest for 29.1 years
  • a bishop for 2.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c3+: LC
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1939, Number 62
  • b: Bishops-In-China.com, 17 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast