Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Luigi Landi, O.F.M. Obs. †

Deceased

Vicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi], China

Titular Bishop of Anthedon


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1749Born
16 Feb 180252.5AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi], China
16 Feb 180252.5AppointedTitular Bishop of Anthedon
1 Apr 180454.6Ordained BishopTitular Bishop of Anthedon
7 Nov 180455.2SucceededVicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi], China
26 Oct 181465.2DiedVicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi], China

MicroData Summary for Antonio Luigi Landi
Bishop Antonio Luigi Landi O.F.M. Obs. (born , died ) Vicar Apostolic of Hukwang, Shansi [Shanxi], and Shensi [Shaanxi]

EventPlace
Birth PlaceSigna, Italy
Ordained BishopKiang-cien
Death PlaceTung-erh-kow

  • a bishop for 10.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1804, Number 3
  • b/c2: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 78
  • b: Bishops-In-China.com, 17 Jan 2020
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 38, Number 2,267

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 13 Apr 2021

Quantcast