Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Kyeong Kap-ryong

Deceased

Bishop Emeritus of Daejeon {Taejon}, Korea (South)


Events

DateAgeEventTitle
11 Mar 1930Born
21 Dec 196232.7Ordained PriestPriest of Seoul, Korea (South)
3 Feb 197746.8AppointedAuxiliary Bishop of Seoul, Korea (South)
3 Feb 197746.8AppointedTitular Bishop of Buffada
25 Mar 197747.0Ordained BishopTitular Bishop of Buffada
2 Jul 198454.3AppointedBishop of Daejeon {Taejon}, Korea (South)
1 Apr 200575.0ResignedBishop of Daejeon {Taejon}, Korea (South)
16 Dec 202090.7DiedBishop Emeritus of Daejeon {Taejon}, Korea (South)

MicroData Summary for Joseph Kyeong Kap-ryong
Bishop Joseph Kyeong Kap-ryong (born , died ) Bishop Emeritus of Daejeon {Taejon}

EventPlace
Birth PlaceYongdungp'o
Ordained BishopCathedral, Seoul, Archdiocese of Seoul
Death PlaceDaejeon, Diocese of Daejeon {Taejon}

  • a priest for 57.9 years
  • a bishop for 43.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 197, Deceased Cardinals (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 42, Number 2,808
  • d: CB, 16 Dec 2020
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 246, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 26 Jun 2021

Quantcast