Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Kesenge Wandangakongu

Deceased

Bishop Emeritus of Molegbe, Congo (Dem. Rep.)


Events

DateAgeEventTitle
4 Apr 1928Born
20 Jul 195729.2Ordained PriestPriest of Ubanghi Belga {Belgian Ubanghi}, Congo (Dem. Rep.)
5 Sep 196840.4AppointedBishop of Molegbe, Congo (Dem. Rep.)
25 Jan 196940.8Ordained BishopBishop of Molegbe, Congo (Dem. Rep.)
18 Oct 199769.5ResignedBishop of Molegbe, Congo (Dem. Rep.)
19 Feb 202192.8DiedBishop Emeritus of Molegbe, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Joseph Kesenge Wandangakongu
Bishop Joseph Kesenge Wandangakongu (born , died ) Bishop Emeritus of Molegbe

EventPlace
Birth PlaceMolegbe
Ordained BishopMolegbe, Diocese of Molegbe
Death PlaceGbadolite

  • a priest for 63.5 years
  • a bishop for 52.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 8, Number 364
  • d: CB, 20 Feb 2021

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 21 Feb 2021

Quantcast