Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ernesto Gallina

Deceased

Official Emeritus of the Secretariat of State

Titular Archbishop of Trebia


Events

DateAgeEventTitle
15 May 1924Born
31 May 194723.0Ordained PriestPriest of Veroli-Frosinone, Italy
12 Jul 196945.1AppointedTitular Archbishop of Trebia
16 Jul 196945.1AppointedApostolic Nuncio to Cameroun
16 Jul 196945.1AppointedApostolic Pro-Nuncio to Gabon
16 Jul 196945.1AppointedApostolic Delegate to Central Africa
10 Aug 196945.2Ordained BishopTitular Archbishop of Trebia
13 Mar 197146.8AppointedApostolic Pro-Nuncio to Iran
4 Jan 197651.6AppointedOfficial of the Secretariat of State
15 May 199975.0RetiredOfficial of the Secretariat of State
16 May 200278.0DiedOfficial Emeritus of the Secretariat of State

MicroData Summary for Ernesto Gallina (VIAF: 77950527)
Archbishop Ernesto Gallina (born , died ) Official Emeritus of State

EventPlace
Birth PlaceFrosinone, Diocese of Veroli, Italy
Ordained BishopCasamari, Abbey, Frosinone, Diocese of Veroli-Frosinone, Italy

  • a priest for 54.9 years
  • a bishop for 32.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Necrology (back)
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 6, Number 262
  • c2: Le Petit Episcopologe, Issue 8, Number 400, Ascendance
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 51, Deceased Cardinals (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast