Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Angelo Fagiani

Deceased

Archbishop Emeritus of Camerino-San Severino Marche, Italy


Events

DateAgeEventTitle
18 Apr 1943Born
13 Mar 196723.9Ordained PriestPriest of Fermo, Italy
14 Apr 199753.9AppointedArchbishop of Camerino-San Severino Marche, Italy
31 May 199754.1Ordained BishopArchbishop of Camerino-San Severino Marche, Italy
3 Sep 200764.3ResignedArchbishop of Camerino-San Severino Marche, Italy
4 Jul 202077.2DiedArchbishop Emeritus of Camerino-San Severino Marche, Italy

MicroData Summary for Angelo Fagiani
Archbishop Angelo Fagiani (born , died ) Archbishop Emeritus of Camerino-San Severino Marche

EventPlace
Birth PlaceMonterubbiano, Archdiocese of Fermo
Ordained BishopSs. Annunziata, Cathedral, Camerino, Archdiocese of Camerino-San Severino Marche
Death PlaceCasa del Clero, Fermo, Archdiocese of Fermo

  • a priest for 53.3 years
  • a bishop for 23.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 3 Sep 2007
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 149, Number 13,009
  • d: CB, 5 Jul 2020
  • bpd/opd: AM, 1 Sep 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast