Catholic-Hierarchy DC

Bishop Viktor Josef Dammertz, O.S.B. †

Deceased

Bishop Emeritus of Augsburg, Germany


Events

DateAgeEventTitle
8 Jun 1929Born
16 Sep 195425.2ProfessedMember of Order of Saint Benedict
21 Sep 195728.2Ordained PriestPriest of Order of Saint Benedict
21 Sep 197748.2AppointedAbbot Primate of Order of Saint Benedict
199262.5ResignedAbbot Primate of Order of Saint Benedict
24 Dec 199263.5AppointedBishop of Augsburg, Germany
30 Jan 199363.6Ordained BishopBishop of Augsburg, Germany
9 Jun 200475.0RetiredBishop of Augsburg, Germany
2 Mar 202090.7DiedBishop Emeritus of Augsburg, Germany

MicroData Summary for Viktor Josef Dammertz
Bishop Viktor Josef Dammertz O.S.B. (born , died ) Bishop Emeritus of Augsburg

EventPlace
Birth PlaceSchäphuysen
Ordained BishopCathedral, Augsburg, Diocese of Augsburg
Death PlaceSankt Ottilien Archabbey

  • a priest for 62.4 years
  • a bishop for 27.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 133, Number 11,998
  • d: CB, 2 Mar 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast