Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Oscar Valero Cruz

Deceased

Archbishop Emeritus of Lingayen-Dagupan, Philippines


Events

DateAgeEventTitle
17 Nov 1934Born
10 Feb 196227.2Ordained PriestPriest
4 Mar 197641.2AppointedAuxiliary Bishop of Manila, Philippines
4 Mar 197641.2AppointedTitular Bishop of Martirano
3 May 197641.4Ordained BishopTitular Bishop of Martirano
22 May 197843.5AppointedArchbishop of San Fernando, Philippines
24 Oct 198853.9ResignedArchbishop of San Fernando, Philippines
15 Jul 199156.6AppointedArchbishop of Lingayen-Dagupan, Philippines
8 Sep 200974.8RetiredArchbishop of Lingayen-Dagupan, Philippines
26 Aug 202085.7DiedArchbishop Emeritus of Lingayen-Dagupan, Philippines

MicroData Summary for Oscar Valero Cruz (VIAF: 63285237)
Archbishop Oscar Valero Cruz (born , died ) Archbishop Emeritus of Lingayen-Dagupan

EventPlace
Birth PlaceBalanga
Ordained BishopImmaculate Conception, Cathedral, Manila, Archdiocese of Manila
Death PlaceCardinal Santos Medical Center, San Juan City

  • a priest for 58.5 years
  • a bishop for 44.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 8 Sep 2009
  • mn: CB, 20 Jul 2015
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 35, Number 2,153
  • d: CB, 25 Aug 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast