Catholic-Hierarchy DC

Bishop Bl. Pierre Lucien Claverie, O.P. †

Deceased

Bishop of Oran, Algeria


Events

DateAgeEventTitle
8 May 1938Born
7 Dec 195820.5EnteredMember of Order of Friars Preachers
8 Dec 195921.5ProfessedMember of Order of Friars Preachers
4 Jul 196527.1Ordained PriestPriest of Order of Friars Preachers
25 May 198143.0AppointedBishop of Oran, Algeria
2 Oct 198143.4Ordained BishopBishop of Oran, Algeria
1 Aug 199658.2DiedBishop of Oran, Algeria
8 Dec 2018Beatified

MicroData Summary for Bl. Pierre Lucien Claverie (VIAF: 19788138)
Bishop Bl. Pierre Lucien Claverie O.P. (born , died ) Bishop of Oran

EventPlace
Birth PlaceAlger, Archdiocese of Alger
Ordained PriestLe Saulchoir, Convent, Étiolles, Diocese of Versailles, France
Ordained BishopSacré-Cœur, Cathedral, Alger, Archdiocese of Alger

  • a priest for 31.0 years
  • a bishop for 14.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 145
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Necrology (back)
  • c1: AJ, 8 Nov 2017
  • beat: Bollettino, 29 Nov 2018
  • prof: CB, 23 Aug 2019
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 70, Number 5,594

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast