Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Louis Cakü

Deceased

Bishop of Kengtung, Myanmar


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1952Born
4 Apr 198230.0Ordained PriestPriest of Kengtung, Myanmar
20 May 199745.1AppointedAuxiliary Bishop of Kengtung, Myanmar
20 May 199745.1AppointedTitular Bishop of Abidda
8 Dec 199745.7Ordained BishopTitular Bishop of Abidda
2 Oct 200149.5AppointedBishop of Kengtung, Myanmar
20 Feb 202067.9DiedBishop of Kengtung, Myanmar

MicroData Summary for Peter Louis Cakü
Bishop Peter Louis Cakü (born , died ) Bishop of Kengtung

EventPlace
Birth PlaceNali
Ordained BishopKengtung, Diocese of Kengtung
Death PlaceKengtung, Diocese of Kengtung

  • a priest for 37.8 years
  • a bishop for 22.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 150, Number 13,174
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 152, Number 13,315
  • d: CB, 19 Feb 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast