Catholic-Hierarchy DC

Bishop Assuero Teofano Bassi, S.X. †

Deceased

Bishop of Luoyang [Loyang], China


Events

DateAgeEventTitle
19 Sep 1887Born
190517.2ProfessedMember of Xaverian Missionary Fathers
23 Jan 191022.3Ordained PriestPriest of Xaverian Missionary Fathers
9 Jan 193042.3AppointedPrefect of Loyang [Luoyang], China
28 Jan 193547.3AppointedTitular Bishop of Tabae
28 Jan 193547.3AppointedVicar Apostolic of Loyang [Luoyang], China
28 Apr 193547.6Ordained BishopTitular Bishop of Tabae
11 Apr 194658.5AppointedBishop of Luoyang [Loyang], China
8 Nov 197083.1DiedBishop of Luoyang [Loyang], China

MicroData Summary for Assuero Teofano Bassi
Bishop Assuero Teofano Bassi S.X. (born , died ) Bishop of Luoyang [Loyang]

EventPlace
Birth PlaceCesa Val di Chiana, Diocese of Arezzo, Italy
Ordained BishopOur Lady of Grace, Church, Loyang, Vicariate Apostolic of Loyang [Luoyang]
Death PlacePiacenza, Diocese of Piacenza, Italy

  • a priest for 60.7 years
  • a bishop for 35.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1935, Number 28
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 20, Number 1,107

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.3.0, 24 Sep 2020; Data: 18 Nov 2020

Quantcast