Catholic-Hierarchy DC

Solomon Islands

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
27 Aug 1925 Andrea Cardinal Cordero Lanza di MontezemoloArchpriest Emeritus of the Basilica di San Paolo fuori le Mura {Saint Paul Outside-the-Walls Basilica}, Roman Curia
24 Aug 1931 Bishop Bernard Cyril O’Grady, O.P.Bishop Emeritus of Gizo
3 Feb 1938 Antonio Maria Cardinal VegliňPresident of the Pontifical Council for the Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
4 May 1940 Archbishop Adrian Thomas Smith, S.M.Archbishop Emeritus of Honiara
13 Mar 1941 Archbishop Ramiro Moliner InglésApostolic Nuncio Emeritus to Albania
19 Oct 1947 Bishop Luciano Capelli, S.D.B.Bishop of Gizo
6 Feb 1948 Archbishop Adolfo Tito Camacho YllanaApostolic Nuncio to Australia
1 Mar 1950 Bishop John Doaninoel, S.M.Auxiliary Bishop of Honiara
17 Sep 1953 Archbishop Francisco Montecillo PadillaApostolic Nuncio to Kuwait
20 Dec 1957 Archbishop Christopher Michael Cardone, O.P.Archbishop of Honiara
16 Aug 1961 Archbishop Santo Rocco GangemiApostolic Nuncio to Guinea
19 Nov 1962 Archbishop Michael Wallace BanachApostolic Nuncio to Sénégal
4 Aug 1966 Archbishop Kurian Mathew VayalunkalApostolic Nuncio to Papua New Guinea

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_d, v3.1.7, 31 Aug 2016; Data: 21 Sep 2016