Catholic-Hierarchy DC

Iraq

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
29 Sep 1954 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
17 Oct 1954 Archbishop Athanase Matti Shaba MatokaArchbishop Emeritus of Baghdad (Syrian)
27 Jul 1958 Archbishop Georges El-Murr, B.C.Archbishop Emeritus of Petra e Filadelfia (Melkite Greek), Jordan
19 Jan 1961 Archbishop Djibrail KassabBishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean), Australia
10 Jun 1962 Archbishop Basile Georges CasmoussaCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
10 Jun 1962 Archbishop Hanna ZoraBishop Emeritus of Mar Addai of Toronto (Chaldean), Canada
30 Dec 1962 Bishop Ibrahim Namo IbrahimBishop Emeritus of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA
20 Jun 1963 Archbishop Jacques IshaqCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
19 Dec 1964 Bishop Sarhad Yawsip Hermiz JammoBishop of Saint Peter the Apostle of San Diego (Chaldean), USA
17 Apr 1966 Archbishop Paul Dahdah, O.C.D.Vicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon
1 Apr 1967 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio to Israel
25 Dec 1967 Archbishop Emmanuel DabbaghianArchbishop of Baghdad (Armenian)
Most Junior
13 Oct 2001 Bishop Saad SiropAuxiliary Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
29 Jun 1998 Archbishop Habib Hormuz Al-NaufaliArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)
8 May 1993 Archbishop Bashar Matti Warda, C.SS.R.Archbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean)
11 Jan 1991 Archbishop Emil Shimoun NonaArchbishop of Mossul (Chaldean)
10 Nov 1984 Archbishop Giorgio LinguaApostolic Nuncio to Jordan
21 Feb 1982 Bishop Bawai (Ashur) SoroOfficial of Saint Peter the Apostle of San Diego (Chaldean), USA
26 Mar 1980 Archbishop Yousif Thomas Mirkis, O.P.Archbishop of Kerkūk (Chaldean)
30 Jun 1978 Archbishop Ephrem Yousif Abba MansoorArchbishop of Baghdad (Syrian)
3 Jun 1978 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio Emeritus to United Nations
31 Aug 1975 Bishop Barnaba Yousif Benham HabashBishop of Our Lady of Deliverance of Newark (Syrian), USA
1 Jun 1974 Patriarch Louis RaphaŽl I SakoPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
8 Dec 1973 Archbishop Jean Benjamin Sleiman, O.C.D.Archbishop of Baghdad

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 2 Jul 2014