Catholic-Hierarchy DC

Iraq

Active Bishops Near the Age Limit


BirthdateAgeNameCurrent Title
26 Dec 1933 Archbishop Emmanuel DabbaghianArchbishop of Baghdad (Armenian)
10 Oct 1937 Bishop Ibrahim Namo IbrahimBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA
25 Feb 1938 Archbishop Jacques IshaqCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
4 Aug 1938 Archbishop Djibrail KassabBishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean), Australia
25 Oct 1938 Archbishop Basile Georges CasmoussaCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
15 Mar 1939 Archbishop Hanna ZoraBishop of Mar Addai of Toronto (Chaldean), Canada
8 Jan 1941 Archbishop Paul Dahdah, O.C.D.Vicar Apostolic of Beirut {Bairut}, Lebanon
14 Mar 1941 Bishop Sarhad Yawsip Hermiz JammoBishop of Saint Peter the Apostle of San Diego (Chaldean), USA

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014