Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Habib Hormuz Al-Naufali

Archbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
8 Feb 1960 BornBaqofa
29 Jun 199838.4Ordained PriestPriest
10 Jun 201353.3SelectedArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
11 Jan 201453.9ConfirmedArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
24 Jan 201454.0Ordained BishopArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Habib Hormuz Al-Naufali:
Archbishop Habib Hormuz Al-Naufali (born ) Archbishop of Bassorah {Basra}

Please contact the Archbishop through the Archeparchy of Bassorah {Basra} (Chaldean).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 11 Jan 2014
  • ob: CB, 11 Jan 2014
  • c2+: CB, 24 Jan 2014
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 217, Number 18,075

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014