Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Djibrail Kassab

Bishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
4 Aug 1938 BornTelkef
19 Jan 196122.5Ordained PriestPriest of Baghdad (Chaldean), Iraq
24 Oct 199557.2AppointedArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
5 May 199657.8Ordained BishopArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
21 Oct 200668.2AppointedArchbishop (Personal Title) of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean), Australia

MicroData Summary for Djibrail Kassab:
Archbishop Djibrail Kassab (born ) Bishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney

Please contact the Archbishop through the Eparchy of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean).

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 21 Oct 2006
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 146, Number 12,746

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013