Catholic-Hierarchy DC

Iraq

Oldest and Youngest Bishops


BirthdateAgeNameCurrent Title
Oldest
20 Jun 1930 Archbishop Athanase Matti Shaba MatokaArchbishop Emeritus of Baghdad (Syrian)
26 Dec 1933 Archbishop Emmanuel DabbaghianArchbishop of Baghdad (Armenian)
25 Feb 1938 Archbishop Jacques IshaqCurial Bishop Emeritus of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
4 Aug 1938 Archbishop Djibrail KassabBishop Emeritus of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean), Australia
25 Oct 1938 Archbishop Basile Georges CasmoussaCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Syrian), Lebanon
8 Jan 1941 Archbishop Paul Dahdah, O.C.D.Vicar Apostolic Emeritus of Beirut {Bairut}, Lebanon
24 May 1942 Archbishop Giuseppe LazzarottoApostolic Nuncio to Israel
24 Apr 1943 Bishop Shlemon WarduniCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
23 Nov 1943 Archbishop Youhanna Boutros MosheArchbishop of Mossul (Syrian)
15 Apr 1946 Fernando Cardinal FiloniPrefect of the Congregation for the Evangelization of Peoples, Roman Curia
30 Jun 1946 Archbishop Jean Benjamin Sleiman, O.C.D.Archbishop of Baghdad
4 Jul 1948 Patriarch Louis RaphaŽl I SakoPatriarch of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
Youngest
6 Sep 1972 Bishop Saad SiropApostolic Visitor (Visitator)
23 May 1970 Bishop Basel Salim YaldoCurial Bishop of Babylon {Babilonia} (Chaldean)
15 Jun 1969 Archbishop Bashar Matti Warda, C.SS.R.Archbishop of Arbil {Erbil} (Chaldean)
1 Nov 1967 Archbishop Amel Shamon NonaBishop of Saint Thomas the Apostle of Sydney (Chaldean), Australia
14 Nov 1962 Archbishop Alberto Ortega MartŪnApostolic Nuncio to Jordan
23 Mar 1960 Archbishop Giorgio LinguaApostolic Nuncio to Cuba
8 Feb 1960 Archbishop Habib Hormuz Al-NaufaliArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)
20 Mar 1953 Archbishop Francis Assisi ChullikattApostolic Nuncio to Kazakhstan
18 Jun 1951 Archbishop Ephrem Yousif Abba MansoorArchbishop of Baghdad (Syrian)
1 Jun 1951 Bishop Barnaba Yousif Benham HabashBishop of Our Lady of Deliverance of Newark (Syrian), USA
1 Jul 1949 Bishop Rabban Al-QasBishop of Amadiyah and Zaku (Chaldean)
21 Jun 1949 Archbishop Yousif Thomas Mirkis, O.P.Archbishop of Kerkūk (Chaldean)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 28 May 2017