Catholic-Hierarchy DC

Spain

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
Most Senior
7 Jun 1941 Bishop Damián Iguacén BorauBishop Emeritus of San Cristóbal de La Laguna o Tenerife
27 Jun 1943 Bishop Victor Garaygordóbil BerrizbeitiaPrelate Emeritus of Babahoyo, Ecuador
15 Jun 1946 Bishop Eloy Tato Losada, I.E.M.E.Bishop Emeritus of Magangué, Colombia
22 May 1949 Bishop Jaume Camprodon RoviraBishop Emeritus of Girona
19 Mar 1950 Eduardo Cardinal Martínez SomaloChamberlain Emeritus of the Apostolic Chamber, Roman Curia
11 Jun 1950 Francisco Cardinal Alvarez MartínezArchbishop Emeritus of Toledo
1 Apr 1951 Bishop Serafín Luis Alberto Cartagena Ocaña, O.F.M.Vicar Apostolic Emeritus of Zamora en Ecuador
19 May 1951 Archbishop Antonio Montero MorenoArchbishop Emeritus of Mérida-Badajoz
29 Jun 1951 Bishop José María Setién AlberroBishop Emeritus of San Sebastián
31 May 1952 Bishop David Arias Pérez, O.A.R.Auxiliary Bishop Emeritus of Newark, New Jersey, USA
31 May 1952 Bishop Pedro Casaldáliga Plá, C.M.F.Prelate Emeritus of São Félix, Mato Grosso, Brazil
31 May 1952 Archbishop Elías Yanes AlvarezArchbishop Emeritus of Zaragoza
Most Junior
11 Dec 1999 Bishop David Martínez De Aguirre Guinea, O.P.Coadjutor Vicar Apostolic of Puerto Maldonado, Peru
6 Jul 1997 Bishop Xavier Novell GomáBishop of Solsona
14 Jul 1996 Bishop Carlos Manuel Escribano SubíasBishop of Teruel y Albarracín
25 Jun 1995 Bishop José Luís Mumbiela SierraBishop of Santissima Trinità in Almaty, Kazakhstan
16 Jul 1994 Bishop Mario Iceta GavicagogeascoaBishop of Bilbao
11 Oct 1992 Bishop José Rico PavésAuxiliary Bishop of Getafe
4 Jul 1992 Father Enrique Figaredo Alvargonzález, S.J.Prefect of Battambang, Cambodia
7 Jul 1991 Bishop Victor Emilio Masalles PereAuxiliary Bishop of Santo Domingo, Dominican Republic
27 Oct 1990 Bishop Juan Antonio Aznárez CoboAuxiliary Bishop of Pamplona y Tudela
17 Mar 1990 Bishop José Mazuelos PérezBishop of Jerez de la Frontera
9 Jul 1989 Bishop Rafael Alfonso Escudero López-BreaPrelate of Moyobamba, Peru
23 Jun 1988 Bishop José Demetrio Jiménez Sánchez-Mariscal, O.S.A.Prelate of Cafayate, Argentina

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_d, v3.0.3, 15 Nov 2014; Data: 17 Nov 2014