Catholic-Hierarchy DC

Algeria

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
24 Mar 1955 Archbishop Henri Antoine Marie TeissierArchbishop Emeritus of Alger
27 Jun 1964 Bishop Gabriel Jules Joseph Piroird, Ist. del PradoBishop Emeritus of Constantine (-Hippone)
29 Jun 1965 Bishop Alphonse Émile GeorgerBishop Emeritus of Oran
29 Jun 1968 Bishop Claude Jean Narcisse Rault, M. Afr.Bishop Emeritus of Laghouat
27 Mar 1971 Archbishop Thomas Yeh Sheng-nanApostolic Nuncio Emeritus to Algeria
28 Aug 1971 Archbishop Antonio SozzoApostolic Nuncio Emeritus to Morocco
6 Jan 1973 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Belgium
13 Jun 1975 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderApostolic Nuncio to Dominican Republic
14 Jun 1975 Archbishop Paul Jacques Marie Desfarges, S.J.Archbishop of Alger
1 Oct 1988 Archbishop Luciano RussoApostolic Nuncio to Algeria
4 Jul 1992 Bishop John Gordon MacWilliam, M. Afr.Bishop of Laghouat
24 Jun 2001 Bishop Jean-Paul Vesco, O.P.Bishop of Oran

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.9, 15 Apr 2017; Data: 24 Aug 2017