Catholic-Hierarchy DC

Algeria

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
2 Feb 1973 Archbishop Henri Antoine Marie TeissierArchbishop Emeritus of Alger
3 Jun 1983 Bishop Gabriel Jules Joseph Piroird, Ist. del PradoBishop Emeritus of Constantine (-Hippone)
20 Oct 1989 Archbishop Edmond Y. FarhatApostolic Nuncio Emeritus to Austria
14 Oct 1995 Archbishop Antonio SozzoApostolic Nuncio to Morocco
16 Aug 1998 Bishop Alphonse …mile GeorgerBishop Emeritus of Oran
22 Aug 1998 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Nigeria
20 Dec 1998 Archbishop Thomas Yeh Sheng-nanApostolic Nuncio to Algeria
16 Dec 2004 Bishop Claude Jean Narcisse Rault, M. Afr.Bishop of Laghouat
17 Jul 2008 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderArchbishop of Alger
12 Feb 2009 Bishop Paul Jacques Marie Desfarges, S.J.Bishop of Constantine (-Hippone)
25 Jan 2013 Bishop Jean-Paul Vesco, O.P.Bishop of Oran
26 Jan 2014 Bishop Jean-Marc NoŽl AvelineAuxiliary Bishop of Marseille, France

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 13 Jan 2014; data: 13 Jan 2014