Catholic-Hierarchy DC

Algeria

Bishops By Age


BirthdateAgeNameCurrent Title
21 Jul 1929 Archbishop Henri Antoine Marie TeissierArchbishop Emeritus of Alger
5 Oct 1932 Bishop Gabriel Jules Joseph Piroird, Ist. del PradoBishop Emeritus of Constantine (-Hippone)
25 May 1936 Bishop Alphonse Émile GeorgerBishop Emeritus of Oran
28 Nov 1940 Bishop Claude Jean Narcisse Rault, M. Afr.Bishop Emeritus of Laghouat
26 Jun 1941 Archbishop Thomas Yeh Sheng-nanApostolic Nuncio Emeritus to Algeria
9 May 1942 Archbishop Antonio SozzoApostolic Nuncio Emeritus to Morocco
7 May 1944 Archbishop Paul Jacques Marie Desfarges, S.J.Archbishop of Alger
26 Apr 1946 Archbishop Augustine KasujjaApostolic Nuncio to Belgium
20 Nov 1948 Father John Gordon MacWilliam, M. Afr.Bishop-Elect of Laghouat
22 Jul 1951 Archbishop Ghaleb Moussa Abdalla BaderApostolic Nuncio to Pakistan
10 Mar 1962 Bishop Jean-Paul Vesco, O.P.Bishop of Oran
23 Jun 1963 Archbishop Luciano RussoApostolic Nuncio to Algeria

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_d, v3.1.8, 21 Jan 2017; Data: 26 Mar 2017