Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Camille Zaidan

Deceased

Archbishop of Antélias (Maronite), Lebanon


Events

DateAgeEventTitle
9 Mar 1944Born
23 Oct 197127.6Ordained PriestPriest
6 Jun 201167.2SelectedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
13 Aug 201167.4ConfirmedCurial Bishop of Antiochia {Antioch} (Maronite), Lebanon
13 Aug 201167.4AppointedTitular Bishop of Ptolemais in Phoenicia dei Maroniti
23 Sep 201167.5Ordained BishopTitular Bishop of Ptolemais in Phoenicia dei Maroniti
Jun 2012³68.2SelectedArchbishop of Antélias (Maronite), Lebanon
16 Jun 201268.2ConfirmedArchbishop of Antélias (Maronite), Lebanon
21 Oct 201975.6DiedArchbishop of Antélias (Maronite), Lebanon

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Camille Zaidan
Archbishop Camille Zaidan (born , died ) Archbishop of Antélias

EventPlace
Birth PlaceQusayba - Metn
Ordained BishopAssomption de la Très Sainte Vierge, Church, Bkerké

  • a priest for 47.9 years
  • a bishop for 8.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bollettino, 13 Aug 2011
  • ob/c2+: CB, 24 Aug 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 207, Number 17,148
  • sele: Annuario Pontificio, Year 2,012, Page 992
  • ab: Bollettino, 16 Jun 2012
  • d: CB, 21 Oct 2019
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast