Catholic-Hierarchy DC

Bishop Georg Weig, S.V.D. †

Deceased

Vicar Apostolic of Tsingtao [Qingdao]

Titular Bishop of Antandrus


Events

DateAgeEventTitle
14 Dec 1883BornBeratzhausen
31 Oct 190622.9ProfessedMember of Society of the Divine Word
10 Feb 190723.2Ordained PriestPriest of Society of the Divine Word
18 Mar 192541.3AppointedPrefect of Tsingtao [Qingdao], China
15 Jun 192844.5AppointedTitular Bishop of Antandrus
15 Jun 192844.5AppointedVicar Apostolic of Tsingtao [Qingdao], China
23 Sep 192844.8Ordained BishopTitular Bishop of Antandrus
3 Oct 194157.8DiedVicar Apostolic of Tsingtao [Qingdao], China

MicroData Summary for Georg Weig:
Bishop Georg Weig S.V.D. (born , died ) Vicar Apostolic of Tsingtao [Qingdao]

  • a priest for 34.6 years
  • a bishop for 13.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • op/ob/c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932
  • bd/ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1928, Number 62

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013