Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joseph Wang Dianduo, O.A.R. †

Deceased

Bishop of Caozhou/Heze [Tsaochow], China

Note/Previous Titular See: (Heze)


Events

DateAgeEventTitle
3 Feb 1921Born
16 Mar 194019.1Solemn VowsMember of Order of Augustinian Recollects
3 Mar 195029.0Ordained PriestPriest of Order of Augustinian Recollects
8 Dec 199675.8Ordained BishopBishop of Caozhou/Heze [Tsaochow], China
1 Apr 200079.1InstalledBishop of Caozhou/Heze [Tsaochow], China
27 Jul 200483.4DiedBishop of Caozhou/Heze [Tsaochow], China

MicroData Summary for Joseph Wang Dianduo
Bishop Joseph Wang Dianduo O.A.R. (born , died ) Bishop of Caozhou/Heze [Tsaochow]

EventPlace
Birth PlaceShenglitsi, Henan
Death PlaceJinan, Archdiocese of Jinan [Tsinan]

  • a priest for 54.3 years
  • a bishop for 7.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Bishops-In-China.com, 26 Dec 2019
  • b/c2: Clandestine Epsicopal Ordinations in China, Year 2,018, Number 81

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast