Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Valéry Vienneau

Archbishop of Moncton, New Brunswick


Events

DateAgeEventTitle
13 Oct 1947 BornCap-Pelé
29 Aug 198234.9Ordained PriestPriest of Moncton, New Brunswick, Canada
3 Jul 200254.7AppointedBishop of Bathurst, New Brunswick, Canada
8 Oct 200255.0Ordained BishopBishop of Bathurst, New Brunswick, Canada
15 Jun 201264.7AppointedArchbishop of Moncton, New Brunswick, Canada
29 Aug 201264.9InstalledArchbishop of Moncton, New Brunswick, Canada

MicroData Summary for Valéry Vienneau:
Archbishop Valéry Vienneau (born ) Archbishop of Moncton

Please contact the Archbishop through the Archdiocese of Moncton.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ab: Bollettino, 15 Jun 2012
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 169, Number 14,274
  • i: CB, 25 Aug 2012

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013