Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco de Paula Victor

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of Brasília, Distrito Federal, Brazil

Titular Bishop of Turres in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
11 Nov 1935Born
1 Dec 199055.0Ordained PriestPriest of Brasília, Distrito Federal, Brazil
28 Aug 199660.7AppointedAuxiliary Bishop of Brasília, Distrito Federal, Brazil
28 Aug 199660.7AppointedTitular Bishop of Turres in Numidia
26 Oct 199660.9Ordained BishopTitular Bishop of Turres in Numidia
23 Feb 201175.2RetiredAuxiliary Bishop of Brasília, Distrito Federal, Brazil
21 Nov 201883.0DiedAuxiliary Bishop Emeritus of Brasília, Distrito Federal, Brazil

MicroData Summary for Francisco de Paula Victor
Bishop Francisco de Paula Victor (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of Brasília

EventPlace
Birth PlaceParaisópolis
Ordained BishopNossa Senhora Aparecida, Cathedral, Brasilia, Archdiocese of Brasília, Distrito Federal
Death PlaceBrasilia, Archdiocese of Brasília, Distrito Federal

  • a priest for 27.9 years
  • a bishop for 22.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 23 Feb 2011
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 147, Number 12,861
  • d: CB, 21 Nov 2018

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.2.2, 14 Oct 2018; Data: 22 Nov 2018

Quantcast