Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ramón Torrella Cascante

Deceased

Archbishop Emeritus of Tarragona


Events

DateAgeEventTitle
30 Apr 1923BornOlesa de Montserrat
25 Jul 195330.2Ordained PriestPriest of Barcelona, Spain
22 Oct 196845.5AppointedAuxiliary Bishop of Barcelona, Spain
22 Oct 196845.5AppointedTitular Bishop of Minervium
14 Dec 196845.6Ordained BishopTitular Bishop of Minervium
6 Nov 197047.5AppointedVice President of the Pontifical Council for the Laity
6 Nov 197047.5AppointedVice President of the Pontifical Council for Justice and Peace
22 Jul 197148.2AppointedVice President of the Pontifical Council “Cor Unum”
6 Mar 197450.9ResignedVice President of the Pontifical Council for the Laity
20 Dec 197552.6AppointedVice President of the Pontifical Council for Promoting Christian Unity
11 Apr 198359.9AppointedArchbishop of Tarragona, Spain
20 Feb 199773.8RetiredArchbishop of Tarragona, Spain
22 Apr 200481.0DiedArchbishop Emeritus of Tarragona, Spain

MicroData Summary for Ramón Torrella Cascante:
Archbishop Ramón Torrella Cascante (born , died ) Archbishop Emeritus of Tarragona

  • a priest for 50.7 years
  • a bishop for 35.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 123
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 177, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013