Catholic-Hierarchy DC

Bishop Faustino M. Tissot, S.X. †

Deceased

Bishop Emeritus of Zhengzhou [Chengchow], China


Events

DateAgeEventTitle
22 May 1901Born
192220.6ProfessedMember of Xaverian Missionary Fathers
13 May 192624.9Ordained PriestPriest of Xaverian Missionary Fathers
Mar 194341.7AppointedSuperior General of Xaverian Missionary Fathers
10 May 194644.9AppointedBishop of Zhengzhou [Chengchow], China
23 Jun 194645.0Ordained BishopBishop of Zhengzhou [Chengchow], China
1983²81.6RetiredBishop of Zhengzhou [Chengchow], China
19 Aug 199190.2DiedBishop Emeritus of Zhengzhou [Chengchow], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Faustino M. Tissot
Bishop Faustino M. Tissot S.X. (born , died ) Bishop Emeritus of Zhengzhou [Chengchow]

EventPlace
Birth PlaceTransacqua, Diocese of Trento, Italy
Ordained BishopParma, Diocese of Parma (-Fontevivo), Italy
Death PlaceParma, Diocese of Parma (-Fontevivo), Italy

  • a priest for 65.2 years
  • a bishop for 45.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 129, Necrology (back)
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1,946, Number 47
  • b: Bishops-In-China.com, 25 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast