Catholic-Hierarchy DC

Bishop Dante Battaglierin, S.X. †

Deceased

Bishop Emeritus of Khulna


Events

DateAgeEventTitle
19 Mar 1904BornTreporti
29 Aug 192622.4Ordained PriestPriest of Xaverian Missionary Fathers
3 Aug 195652.4AppointedBishop of Khulna, Bangladesh
23 Sep 195652.5Ordained BishopBishop of Khulna, Bangladesh
20 Mar 196965.0ResignedBishop of Khulna, Bangladesh
20 Mar 196965.0AppointedTitular Bishop of Ploaghe
23 Sep 197672.5ResignedTitular Bishop of Ploaghe
29 Apr 197874.1DiedBishop Emeritus of Khulna, Bangladesh

MicroData Summary for Dante Battaglierin:
Bishop Dante Battaglierin S.X. (born , died ) Bishop Emeritus of Khulna

  • a priest for 51.7 years
  • a bishop for 21.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1956, Number 84

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013