Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Andrea Masera

Deceased

Bishop of Colle di Val d’Elsa


Events

DateAgeEventTitle
24 Jun 1867BornMoncalieri
21 Dec 188922.5Ordained PriestPriest
30 Aug 190639.2AppointedBishop of Biella, Italy
28 Oct 190639.3Ordained BishopBishop of Biella, Italy
2 Dec 191245.4ResignedBishop of Biella, Italy
2 Dec 191245.4AppointedAuxiliary Bishop of Sabina (-Farfa), Italy
2 Dec 191245.4AppointedTitular Bishop of Himeria
13 Jun 192154.0AppointedBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy
18 Feb 192658.7DiedBishop of Colle di Val d’Elsa, Italy

MicroData Summary for Giovanni Andrea Masera:
Bishop Giovanni Andrea Masera (born , died ) Bishop of Colle di Val d’Elsa

  • a priest for 36.2 years
  • a bishop for 19.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1921
  • b: Annuario Pontificio, Year 1927
  • c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 134, and Page 95
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1906, Number 65

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013