Catholic-Hierarchy DC

Bishop Manuel da Silva Martins

Bishop Emeritus of Setúbal


Events

DateAgeEventTitle
20 Jan 1927 BornLeça do Balio
12 Aug 195124.6Ordained PriestPriest
16 Jul 197548.5AppointedBishop of Setúbal, Portugal
26 Oct 197548.8Ordained BishopBishop of Setúbal, Portugal
23 Apr 199871.3ResignedBishop of Setúbal, Portugal

MicroData Summary for Manuel da Silva Martins:
Bishop Manuel da Silva Martins (born ) Bishop Emeritus of Setúbal

Please contact the Bishop through the Diocese of Setúbal.

  • a priest for years
  • a bishop for years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013