Catholic-Hierarchy DC

Bishop Hermín Negrón Santana

Deceased

Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico

Titular Bishop of Gegi


Events

DateAgeEventTitle
10 Nov 1937BornNaranjito
30 May 196931.6Ordained PriestPriest
30 Jun 198143.6AppointedAuxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico
30 Jun 198143.6AppointedTitular Bishop of Gegi
7 Sep 198143.8Ordained BishopTitular Bishop of Gegi
10 Mar 201274.3DiedAuxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico

MicroData Summary for Hermín Negrón Santana:
Bishop Hermín Negrón Santana (born , died ) Auxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico

  • a priest for 42.8 years
  • a bishop for 30.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013