Catholic-Hierarchy DC

Bishop Francisco Javier Santos Santiago, I.E.M.E. †

Deceased

Vicar Apostolic of San Jorge

Titular Bishop of Thebae Phthiotides


Events

DateAgeEventTitle
5 Mar 1894BornBermillo de Sayago, Spain
16 Mar 191824.0Ordained PriestPriest of Instituto Español de San Francisco Javier para Misiones Extranjeras
12 Mar 195056.0AppointedVicar Apostolic of San Jorge, Colombia
12 Mar 195056.0AppointedTitular Bishop of Thebae Phthiotides
9 Jul 195056.3Ordained BishopTitular Bishop of Thebae Phthiotides
25 Dec 195763.8DiedVicar Apostolic of San Jorge, Colombia

MicroData Summary for Francisco Javier Santos Santiago:
Bishop Francisco Javier Santos Santiago I.E.M.E. (born , died ) Vicar Apostolic of San Jorge

  • a priest for 39.8 years
  • a bishop for 7.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob: CB, 15 Jul 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1950, Number 47

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013