Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Sabatucci

Deceased

Apostolic Nuncio Emeritus to Argentina

Titular Archbishop of AntinoŽ


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1835BornAscoli Piceno, Italy
19 Dec 185722.7Ordained PriestPriest
1 Oct 189055.5AppointedTitular Bishop of Thebae
26 Oct 189055.6Ordained BishopTitular Bishop of Thebae
22 Mar 189257.0AppointedTitular Archbishop of AntinoŽ
24 Apr 190065.1AppointedApostolic Internuncio to Argentina
9 Nov 190671.6ResignedApostolic Internuncio to Argentina
31 Dec 192085.8DiedApostolic Nuncio Emeritus to Argentina

MicroData Summary for Antonio Sabatucci:
Archbishop Antonio Sabatucci (born , died ) Apostolic Nuncio Emeritus of Argentina

  • a priest for 63.0 years
  • a bishop for 30.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1913
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 107, and Page 546
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 9, Page 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013