Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Rotelli

Deceased

Apostolic Nuncio to France

Titular Archbishop of Pharsalus


Events

DateAgeEventTitle
26 Jul 1833BornCorciano
20 Dec 185623.4Ordained PriestPriest of Perugia, Italy
15 Jul 187845.0AppointedBishop of Montefiascone, Italy
21 Jul 187845.0Ordained BishopBishop of Montefiascone, Italy
22 Dec 188249.4ResignedBishop of Montefiascone, Italy
22 Dec 188249.4AppointedTitular Archbishop of Pharsalus
26 Jan 188349.5AppointedVicar Apostolic of Constantinople, Turkey
23 May 188753.8AppointedApostolic Nuncio to France
1 Jun 189157.8Elevated to Cardinal
15 Sep 189158.1DiedApostolic Nuncio to France

MicroData Summary for Luigi Rotelli:
Cardinal Luigi Rotelli (born , died ) Apostolic Nuncio of France

  • a priest for 34.7 years
  • a bishop for 13.2 years
  • a cardinal for .3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 1 Jun 1891
  • c2+: CB
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 393, and Page 451

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013