Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giorgio Rossi, C.S.I. †

Deceased

Vicar Apostolic of Napo

Titular Bishop of Lebessus


Events

DateAgeEventTitle
3 Jun 1879BornRovereto, Italy
26 Aug 189920.2ProfessedMember of Congregation of Saint Joseph
26 Aug 190526.2Professed (Perpetual Vows)Member of Congregation of Saint Joseph
23 May 193859.0AppointedVicar Apostolic of Napo, Ecuador
23 May 193859.0AppointedTitular Bishop of Lebessus
8 Aug 193859.2Ordained BishopTitular Bishop of Lebessus
22 Jan 194161.6DiedVicar Apostolic of Napo, Ecuador

MicroData Summary for Giorgio Rossi:
Bishop Giorgio Rossi C.S.I. (born , died ) Vicar Apostolic of Napo

  • a bishop for 2.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 60

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013