Catholic-Hierarchy DC

Bishop Héctor Manuel Rivera Pérez

Deceased

Auxiliary Bishop Emeritus of San Juan de Puerto Rico

Titular Bishop of Thubunae in Numidia


Events

DateAgeEventTitle
15 May 1933Born
12 Jun 196633.0Ordained PriestPriest of San Juan de Puerto Rico
11 Jun 197946.0AppointedAuxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico
11 Jun 197946.0AppointedTitular Bishop of Thubunae in Numidia
17 Aug 197946.2Ordained BishopTitular Bishop of Thubunae in Numidia
31 Oct 200976.4RetiredAuxiliary Bishop of San Juan de Puerto Rico
9 Apr 201985.9DiedAuxiliary Bishop Emeritus of San Juan de Puerto Rico

MicroData Summary for Héctor Manuel Rivera Pérez
Bishop Héctor Manuel Rivera Pérez (born , died ) Auxiliary Bishop Emeritus of San Juan de Puerto Rico

EventPlace
Birth PlaceNaranjito
Death PlaceCarolina
Buried Place (Original)Family Vault, La Resurrección, Cemetery, Carolina

  • a priest for 52.8 years
  • a bishop for 39.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • r: Bollettino, 31 Oct 2009
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Deceased Cardinals (back)
  • d: Le Petit Episcopologe, Issue 242, Necrology (back)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast