Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Ephrem Gogué

Deceased

Archbishop of Kerkūk (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
5 Jan 1889BornSeert
27 Jun 191526.5Ordained PriestPriest
8 Feb 195465.1AppointedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
13 Jun 195465.4Ordained BishopArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
26 May 195667.4DiedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Ephrem Gogué:
Archbishop Ephrem Gogué (born , died ) Archbishop of Kerkūk

  • a priest for 40.9 years
  • a bishop for 2.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1954
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,377
  • bp/bd/op: Le Petit Episcopologe, Issue 161, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014