Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph Gogué

Deceased

Archbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
25 Oct 1886BornSéert
24 Mar 191225.4Ordained PriestPriest
8 Feb 195467.3AppointedArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
13 Jun 195467.6Ordained BishopArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq
15 Jan 197184.2DiedArchbishop of Bassorah {Basra} (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Joseph Gogué:
Archbishop Joseph Gogué (born , died ) Archbishop of Bassorah {Basra}

  • a priest for 58.8 years
  • a bishop for 16.6 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,376

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013