Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Nikollė Vinēenc Prennushi, O.F.M. †

Deceased

Archbishop of Durrės (Durazzo)


Events

DateAgeEventTitle
4 Sep 1885BornShkodrė
19 Mar 190822.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor
27 Jan 193650.4AppointedBishop of Sapė, Albania
19 Mar 193650.5Ordained BishopBishop of Sapė, Albania
26 Jun 194054.8AppointedArchbishop of Durrės (Durazzo), Albania
19 Mar 194963.5DiedArchbishop of Durrės (Durazzo), Albania

MicroData Summary for Nikollė Vinēenc Prennushi:
Archbishop Nikollė Vinēenc Prennushi O.F.M. (born , died ) Archbishop of Durrės (Durazzo)

  • a priest for 41.0 years
  • a bishop for 13.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 209, Number 17,234
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1936, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013