Catholic-Hierarchy DC

Bishop Henri Joseph Marius Piérard, A.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Beni


Events

DateAgeEventTitle
21 Jun 1893BornFélenne, Belgium
26 Jul 192532.1Ordained PriestPriest of Augustinians of the Assumption
22 Jun 193441.0AppointedSuperior of Beni nel Congo Belga {Belgian Congo}
14 Jun 193845.0AppointedVicar Apostolic of Beni nel Congo Belga {Belgian Congo}
14 Jun 193845.0AppointedTitular Bishop of Andropolis
21 Nov 193845.4Ordained BishopTitular Bishop of Andropolis
10 Nov 195966.4AppointedBishop of Beni nel Congo
17 May 196672.9ResignedBishop of Beni, Congo (Dem. Rep.)
17 May 196672.9AppointedTitular Bishop of Molicunza
27 Apr 197379.8ResignedTitular Bishop of Molicunza
5 Mar 197581.7DiedBishop Emeritus of Beni, Congo (Dem. Rep.)

MicroData Summary for Henri Joseph Marius Piérard:
Bishop Henri Joseph Marius Piérard A.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Beni

  • a priest for 49.6 years
  • a bishop for 36.3 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1938, Number 93

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013