Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Perniciaro

Deceased

Bishop Emeritus of Piana degli Albanesi (Italo-Albanese)


Events

DateAgeEventTitle
11 Jan 1907BornMezzojuso
7 Jul 192922.5Ordained PriestPriest
26 Oct 193730.8AppointedAuxiliary Bishop of Piana dei Greci, Italy
26 Oct 193730.8AppointedTitular Bishop of Arbanum
16 Jan 193831.0Ordained BishopTitular Bishop of Arbanum
12 Jul 196760.5AppointedBishop of Piana degli Albanesi (Italo-Albanese), Italy
31 May 198174.4ResignedBishop of Piana degli Albanesi (Italo-Albanese), Italy
5 Jun 198174.4DiedBishop Emeritus of Piana degli Albanesi (Italo-Albanese), Italy

MicroData Summary for Giuseppe Perniciaro:
Bishop Giuseppe Perniciaro (born , died ) Bishop Emeritus of Piana degli Albanesi

  • a priest for 51.9 years
  • a bishop for 43.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations ╔piscopales, Issue 1938, Number 2

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013