Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Leone Giacomo Ossola, O.F.M. Cap. †

Deceased

Bishop Emeritus of Novara

Titular Archbishop of Hierpiniana


Events

DateAgeEventTitle
12 May 1887BornVallo di Caluso
28 Oct 190922.5Ordained PriestPriest of Order of Friars Minor Capuchin
22 Sep 193750.4AppointedVicar Apostolic of Harar, Ethiopia
22 Sep 193750.4AppointedTitular Bishop of Salona
17 Oct 193750.4Ordained BishopTitular Bishop of Salona
19 Oct 194356.4AppointedApostolic Administrator of Novara, Italy
9 Sep 194558.3AppointedBishop of Novara, Italy
11 Jun 195164.1ResignedBishop of Novara, Italy
11 Jun 195164.1AppointedTitular Archbishop of Hierpiniana
17 Oct 195164.4DiedBishop Emeritus of Novara, Italy

MicroData Summary for Leone Giacomo Ossola:
Archbishop Leone Giacomo Ossola O.F.M. Cap. (born , died ) Bishop Emeritus of Novara

  • a priest for 42.0 years
  • a bishop for 14.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2+: CB
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1937, Number 63

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013