Catholic-Hierarchy DC

Bishop Joannes Ohannessian

Deceased

Bishop of Ancira (Angora) (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
15 Oct 1852BornKarput
19 Apr 188734.5AppointedBishop of Musc (Armenian), Armenia
19 Aug 188734.8Ordained BishopBishop of Musc (Armenian), Armenia
12 Nov 188937.1ResignedBishop of Musc (Armenian), Armenia
23 Sep 189037.9AppointedBishop of Ancira (Angora) (Armenian), Turkey
Apr 1899³46.5DiedBishop of Ancira (Angora) (Armenian), Turkey

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Joannes Ohannessian:
Bishop Joannes Ohannessian (born ) Bishop of Ancira (Angora)

  • a bishop for 11.6 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 100, and Page 397

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013