Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Jacques Nessimian

Deceased

Bishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian)


Events

DateAgeEventTitle
22 Jan 1876BornMardin
24 Feb 190125.1Ordained PriestPriest
28 Jun 192852.4SelectedArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
1 Jul 192852.4ConfirmedArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
3 Feb 192953.0Ordained BishopArchbishop of Mardin (Armenian), Iraq
5 Aug 193357.5AppointedArchbishop (Personal Title) of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt
2 Jul 196084.4DiedBishop of Iskanderiya {Alexandria} (Armenian), Egypt

MicroData Summary for Jacques Nessimian:
Archbishop Jacques Nessimian (born , died ) Bishop of Iskanderiya {Alexandria}

  • a priest for 59.4 years
  • a bishop for 31.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • c2: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1939
  • c34: CB, 15 Oct 2012
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1929, Number 7
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 212, Number 17,599

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013