Catholic-Hierarchy DC

Bishop João Batista Muniz, C.SS.R. †

Deceased

Bishop Emeritus of Barra (do Rio Grande), Baia


Events

DateAgeEventTitle
14 Jan 1900BornSão Sebastião da Chacara
2 Aug 192121.6ProfessedMember of Congregation of the Most Holy Redeemer
22 Sep 192626.7Ordained PriestPriest of Congregation of the Most Holy Redeemer
24 Aug 194242.6AppointedBishop of Barra (do Rio Grande), Baia, Brazil
15 Nov 194242.8Ordained BishopBishop of Barra (do Rio Grande), Baia, Brazil
9 Dec 196666.9ResignedBishop of Barra (do Rio Grande), Baia, Brazil
9 Dec 196666.9AppointedTitular Bishop of Velefi
16 Mar 197171.2ResignedTitular Bishop of Velefi
10 Dec 197777.9DiedBishop Emeritus of Barra (do Rio Grande), Baia, Brazil

MicroData Summary for João Batista Muniz:
Bishop João Batista Muniz C.SS.R. (born , died ) Bishop Emeritus of Barra (do Rio Grande)

  • a priest for 51.2 years
  • a bishop for 35.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1942, Number 59

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 3 Oct 2013